Motosiklet camiasının sevilen ancak realist duruşu sebebiyle yine aynı camianın bir kısmı tarafından bir dönem şımarık çocuk ilan edilen sevdiğimiz dostumuz Barkın Bayoğlu bu sabaha karşı bir aptalın sebep olduğu trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.

Motosiklete başka bir açıdan bakabilen ender motorculardan ve eğitimi itibariyle çeşitli panel/konferanslarda konuşmacı olarak katılım göstermiş bir kaç nesile motorculuğu sevdirmiş bir camia adamıdır Barkın Bayoğlu.

Motosikletin olduğu her platformda aranılan yüz olmayı başarabilmiş, ekibiyle hazırladığı videolarla motoru ve motorculuğun kurallarını herkesin anlayabileceği dille anlatmaya çalışmıştır. Ve görünen o ki bunu fazlası ile başarmıştır. Bugün sosyal medya da TT sıralamasında #barkinbayoğlu etiketi bulunmaktadır.

Barkın Bayoğlu 1975 İstanbul doğumludur. Gençliğinde ailesi ile bir süre yurtdışında yaşamış ve eğitim almıştır. Türkiye’ de bilgi üniversitesi mezunu olduktan sonra bazı firmalarda eğitmen olarak çalışmıştır. Kariyerinin bir kısmında da yine yurt dışında çalışma imkanı bulmuştur.

Yurt dışında bir müzede gördüğü altından elbisesi olan adamın hikayesinden etkilenip Altın Elbiseli Adam projesine start vermiş ve bugünlere kadar gelmiştir.
Barkın Bayoğlu çektiği videolarda onlarca motoru incelemiş, motosikletle ilgili kuralları irdelemiş hafif sosyal mesajları espri ile harmanlamış ve harika şekilde servis etmiştir. Motosiklet camiası şimdiye kadar sadece belgesellerde seyredebildiği yabancı motosikletçilere özenmeyi bırakmış Altın Elbiseli Adamın anlattıklarını dinlemeye ve uygulamaya başlamıştır. Çeviri ve alt yazı olmadan tamda anlayabileceği dilde!..

Öyleki bu boşluğu on numara doldurmayı başaran Barkın, yine camianın içerisinden kendisini yuhalayıp ama bir yandan da onun gibi olmaya çabalayan insanların da sürekli hedefinde de olmuştur. Ha bu onu bağlamışmış mıdır; tabiki hayır..

İmrenilen durum şudur:

‘ Adam hep motor üstünde, keyfi süper oraya buraya geziyor, kafasına göre hep motorlara biniyor hayat ona güzel ‘ tadında bir sürü alaycı ve haset dolu eleştiridir.

Oysa Barkın, eleştirilerin yanından geçerken o gözleri kısılan gülümsemesini atıp geçmesini bilecek kadar sıradan biri. Yaptığı işin aslında hatırı sayılır bir ekip tarafında hayata geçirildiğini unutmadan çalışan biri..

Olayın kısası ise :

Bu kadar uyarılara, eğitime , tecrübeye rağmen kendisi ile ilgisi olmayan bir aptalın hatası sonucu at arpa ilişkisine güzel bir örnek olarak aramızdan ayrılmıştır. Buda yanlış anlaşılmasın sadece deyişe örnektir, hayata örnek değil.

Bundan sonra Barkın Bayoğlu’ nun yerini doldurmaya çalışacaklar olacaktır. Tabi ki mütemadiyen onu anacaklar ve kopyalayacaklar. Nekadar farklı bir şey yapmaya çalışsalarda hep Barkın aranılacaktır. Taklitler de aslını ayakta tutacaktır.

Allah Rahmet Eylesin.

Ergün Pedük